Pardubice

Pardubice se nacházejí na východě Čech. Leží na soutoku řeky Labe a řeky Chrudimky. V Pardubicích žije skoro 90 tisíc obyvatel na rozloze asi 82 km2. Je to 10 největší město v České Republice. První zmínka o tomto městě je z roku 1295, kdy papež Bonifác VIII. potvrdil kostel svatého Bartoloměje a také klášter cyriaků. Prvním vlastníkem byl Púta z Dubé a to někdy na začátku 14. století. Jedním z následujících známých vlastníků byl třeba Vilém z Pernštejna. Město zažilo velký úpadek během Třicetileté války. Dnes už je to ale jinak. Pardubice jsou centrem průmyslu východočeského kraje. Jsou zde tři hlavní průmyslové odvětví. Jedno z nich je chemický průmysl. Chemický průmysl má v Pardubicích už dlouholetou tradici a to už od 19. století.

 

Městská hromadná doprava

Nejpoužívanější hromadnou dopravou je v Pardubicích doprava autobusová. Ve městě funguje od roku 1950 až do současnosti. Dále se zde můžeme pohybovat pomocí trolejbusů, které začaly jezdit v Pardubicích jen o dva roky později, než autobusy. Co se týče železniční dopravy, tak Pardubice jsou velmi důležitým městem hlavně, co se týče železniční dopravy. 

Dalo by se možná říct, že jsou hlavní železničním uzlem východních Čech. Ve městě staví velké množství mezistátních vlaků. Dále také významné vlaky v České republice, jako je třeba Supercity Pendolino na spoji Praha – Ostrava. Ve městě se nacházejí dvě železniční stanice. Tou důležitější je samozřejmě Pardubice hlavní nádraží, která se nachází jihovýchodně od centra Pardubic.

 

Sport

Když se řekne sport a Pardubice, tak vás určitě všechny napadne Velká Pardubická. Je to totiž světově známý dostih. Je to nejtěžší dostih v Evropě a dokonce druhý nejtěžší na světě. V Pardubicích se koná každou druhou neděli v říjnu, každý rok už od roku 1874. Je 6900 metrů dlouhá a je na ní 31 překážek. Další velice známá sportovní událost, která se týká tentokrát motocyklů, je Zlatá přilba města Pardubic. Je to závod na ploché dráze a je to nejstarší plochodrážní závod na světě. Jezdí se už od roku 1929 a to každý rok.

 

Klikněte pro další informace k tématu skartace a Pardubice.

Copyright (c) 2013  REISSWOLF